Valikko
Henkilöstön yhteystiedot
EtusivuTietoa meistäHenkilöstön yhteystiedot
Hallinto
Opettajat

Erkki Feodoroff

lehtori, media-ala +35840 487 6869 erkki.feodoroff@sogsakk.fi

Kaisa Feodoroff

lehtori, suomen kieli +358 40 764 4632 kaisa.feodoroff@sogsakk.fi

Satu Gahmberg

lehtori, luontomatkailu +35850 591 7943 satu.gahmberg@sogsakk.fi

Jackie Hrabok-Leppäjärvi

tuntiopettaja-suunnittelija jackie.hrabok-leppajarvi@sogsakk.fi or jhrabok@alaska.edu

Pasi Jaakonaho

lehtori, saamenkäsityöt, kovat materiaalit ja korukivi- ja jalometalliala +358 40 723 6894 pasi.jaakonaho@sogsakk.fi

Ismo Joentakanen

lehtori, luonto- ja kalatalousala +358400 131 521 ismo.joentakanen@sogsakk.fi

Jyrki Jumisko

lehtori, ravintola- ja cateringala +358 40 723 7260 jyrki.jumisko@sogsakk.fi

Vesa Juntunen

lehtori, luontoala, Hopealampi +358400 142 637 vesa.juntunen@sogsakk.fi

Raisa Järvenpää

tuntiopettaja, liiketalouden ammattiaineet +35850 430 8170 raisa.jarvenpaa@sogsakk.fi

Anne Kaisanlahti

tuntiopettaja, sosiaali- ja terveysalan ammattiaineet +35840 487 8891 anne.kaisanlahti@sogsakk.fi

Heidi Kitti

pohjoissaamen kieli- ja kulttuuri +358 40 487 6890 heidi.kitti@sogsakk.fi

Leena Kiviniemi

lehtori, sosiaali- ja terveysala +35840 723 7224 leena.kiviniemi@sogsakk.fi

Jouni S. Laiti

saamenkäsityöt, kova materiaalit +358 40 487 6889 jouni.laiti@sogsakk.fi

Tauno Ljetoff

tuntiopettaja, porotalouden ammattiaineet +35850 433 4449 tauno.ljetoff@sogsakk.fi

Outi Länsman

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri +35840 844 7399 outi.lansman@sogsakk.fi

Leena Magga

tuntiopettaja, porotalouden ammattiaineet +35846 921 0613 leena.magga@sogsakk.fi

Minna-Carita Moilanen

lehtori, matkailuala +35840 487 8085 minna-carita.moilanen@sogsakk.fi

Iiris Mäenpää

lehtori, saamen kieli ja kulttuuri +35840 487 6887 iiris.maenpaa@sogsakk.fi

Paavo Nevalainen

lehtori, tekniset aineet +358400 150 658 paavo.nevalainen@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri (virtuaaliopetus) +35840 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Petri Puttonen

tieto- ja viestintätekniikka +358 40 723 7179 petri.puttonen@sogsakk.fi

Arto Saijets

saamenkäsityöt, kovat materiaalit +358 40 764 4694 arto.saijets@sogsakk.fi

Irina Saijets

tuntiopettaja, saamenkäsityön pehmeät materiaalit +35840 197 6213 irina.saijets@sogsakk.fi

Irina Salomaa

tuntiopettaja, matkailuala +35840 487 6886 irina.salomaa@sogsakk.fi

Jaana Seipiharju

lehtori, liiketoiminnan ammattiaineet +35840 723 1068 jaana.seipiharju@sogsakk.fi

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja ja erityisopettaja +35840 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi

Birgitta Tuovinen

tuntiopettaja, sosiaali- ja terveysalan ammattiaineet +35850 5947 524 birgitta.tuovinen@sogsakk.fi

Anniina Turunen

lehtori, saamenkäsityön pehmeät materiaalit +35840 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

Arja Vanhatalo-Lustig

lehtori, ruoka- ja asiakaspalvelu +35840 723 7250 arja.vanhatalo-lustig@sogsakk.fi
Asuntolat, kiinteistöt ja keittiöt

Matti Harjuniemi

asuntolanhoitaja +35840 707 3791 matti.harjuniemi@sogsakk.fi

Esa Huhtamella

keittäjä, Inari +35840 764 4375 esa.huhtamella@sogsakk.fi

Anu Isoaho

siivooja, Hopealampi +35840 764 4572 anu.isoaho@sogsakk.fi

Marja-Leena Järvenpää

laitossiivooja +35840 723 7108 marja-leena.jarvenpaa@sogsakk.fi

Minna Kauppinen

asuntolanohjaaja +35840 707 3792 minna.kauppinen@sogsakk.fi

Annikki Kopakkala

siivooja, Inari +35850 477 4629 annikki.kopakkala@sogsakk.fi

Tarja Rautanen

keittäjä, Inari +35840 764 4375 tarja.rautanen@sogsakk.fi

Anne Tervaniemi

emäntä, Inari +35840 724 3786 anne.tervaniemi@sogsakk.fi

Sirpa Uusitalo

keittäjä, Inari +35840 764 4375 sirpa.uusitalo@sogsakk.fi

Leila Valle

keittäjä, Hopealampi +35840 764 4209 leila.valle@sogsakk.fi

Virpi Valle-Perätalo

asuntolanohjaaja +358400 290 758 virpi.valle@sogsakk.fi
Hanketoiminta

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja +358 40 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi
Toimisto

Faksi, Hetta

+35816521 033

Faksi, Inari

+35816671 426

Ulla Isotalo

julkaisu- ja markkinointisuunnittelija +358400 395 674 ulla.isotalo@sogsakk.fi

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri +35840 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Sirkka-Liisa Jomppanen

toimistovirkailija +35850 309 3705 sirkka-liisa.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri +35840 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö +358 40 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Eila Syväjärvi

suunnittelija, Hetta +35840 572 8398 eila.syvajarvi@sogsakk.fi
IT-tiimi

Simo Aikioniemi

it-tukihenkilö +358400 208701 simo.aikioniemi@sogsakk.fi

Kari Peltonen

atk-suunnittelija +35840 844 5423 kari.peltonen@sogsakk.fi
Teurastamo ja nahkamuokkaamo

Nilla Angeli

teurastamotyöntekijä +35850 325 5756 nilla.angeli@sogsakk.fi
Kansainvälinen toiminta

Jackie Hrabok-Leppäjärvi

tuntiopettaja-suunnittelija jackie.hrabok-leppajarvi@sogsakk.fi or jhrabok@alaska.edu
Virtuaalikoulu

Tarja Huhtala

projektityöntekijä, Arktista pedagogiikkaa II -hanke +35850 327 2843 tarja.huhtala@sogsakk.fi

Rauno Koivunen

etäopetuksen tukihenkilö +358 46 920 9578 rauno.koivunen@sogsakk.fi

Johanna Laakso

etäopetuksen tukihenkilö +35840 549 7429 johanna.laakso@sogsakk.fi

Unni Länsman

projektipäällikkö, Arktista pedagogiikkaa II-hanke +35850 502 1357 unni.lansman@sogsakk.fi

Tiisu-Maria Näkkäläjärvi

suunnittelija, Virtuaalikoulu +35840 378 0304 tiisu-maria.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri (virtuaaliopetus) +35840 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi
Opintotoimisto

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri +35840 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri +35840 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja ja erityisopettaja +35840 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi
koulutustarjonta-banneri.jpg Hakijalle

Sakk:sta valmistuu todellisia työelämän taitajia. Järjestämme koulutusta sekä nuorille että aikuisille. Yrityksille ja yhteisöille tarjoamme työelämälähtöistä koulutusta sekä kehittämispalveluita.

Lue lisää
opiskelijalle.jpg Opiskelijalle

Tervetuloa opiskelemaan Sakk:een! Opiskelijalle osioon on koottu tietoja, jotka auttavat sinua opintojen aikana arjen käytännöistä selviytymiseen ja onnistumiseen opinnoissasi.

Lue lisää
vaaka-hankkeet.jpg Hankkeet

Saamelaisalueen koulutuskeskuksen käynnissä olevat ja päättyneet hankkeet.

Lue lisää
palvelut.jpg Palvelut

Sakk tekee tiivistä yhteistyötä alueen yritysten ja muiden työelämän organisaatioiden kanssa. Kehitämme aktiivisesti palvelujamme tarjotaksemme ratkaisuja työelämän tarpeisiin. Tarjoamme laajan valikoiman lupa-, pätevyys-, kortti- ja muita koulutuksia yrityksille ja yhteisöille.

Lue lisää
tietoa-meista-vaaka.jpg Tietoa meistä

Saamelaisalueen koulutuskeskus (SAKK), pohjoissaameksi Sámi oahpahusguovddáš (SOG), on saamenkäsityöhön, poronhoitoon ja saamen kieliin erikoistunut toisen asteen oppilaitos, joka järjestää monialaista ammatillista koulutusta sekä nuorille että aikuisille.

Lue lisää
paakuva-virtuaalikoulu.jpg Virtuaalikoulu

Virtuaalikoulussa opinnot suoritetaan etäopintoina erilaisissa verkkoympäristöissä.

Lue lisää