Henkilöstön yhteystiedot
EtusivuTietoa meistäHenkilöstön yhteystiedot
Hallinto

Elle-Maaret Näkkäläjärvi

apulaisrehtori / veahkkerektor 040 568 3111 elle-maaret.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja / ovddidanhoavda 040 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö 040 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Eeva-Liisa Rasmus-Moilanen

rehtori / rektor 050 571 9562 eeva-liisa.rasmus-moilanen@sogsakk.fi
Opettajat

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja, erityisopettaja 040 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi

Göran Blomster

jalometalli ja kivityöt, Inari 040 731 0587 goran.blomster@sogsakk.fi

Kaisa Feodoroff

suomen kieli 040 764 4632 kaisa.feodoroff@sogsakk.fi

Minna-Carita Haantie

matkailuala, virkavapaalla 040 487 8085 minna-carita.haantie@sogsakk.fi

Juha-Antti Heikkinen

media, Sajos 040 487 6869 juha-antti.heikkinen@sogsakk.fi

Pasi Jaakonaho

saamenkäsityö, Korukivi ja jalometalli 040 723 6894 pasi.jaakonaho@sogsakk.fi

Ismo Joentakanen

erä- ja luontoala, kalatalous, Toivoniemi 0400 131 521 ismo.joentakanen@sogsakk.fi

Jyrki Jumisko

ravintola ja catering 040 723 7260 jyrki.jumisko@sogsakk.fi

Vesa Juntunen

luonto- ja ympäristöala, Toivoniemi 0400 142 637 vesa.juntunen@sogsakk.fi

Raisa Järvenpää

liiketalous 050 430 8170 raisa.jarvenpaa@sogsakk.fi

Outi Jääskö

luonto- ja ympäristöala, porotalous, Toivoniemi 0400 395 679 outi.jaasko@sogsakk.fi

Anne Kaisanlahti

sosiaali- ja terveysala 040 487 8891 anne.kaisanlahti@sogsakk.fi

Heidi Kitti

pohjoissaamen kieli ja kulttuuri 040 487 6890 heidi.kitti@sogsakk.fi

Leena Kiviniemi

sosiaali- ja terveysala 040 723 7224 leena.kiviniemi@sogsakk.fi

Petra Kuuva

inarinsaamen kieli ja kulttuuri, Sajos 040 487 6887 petra.kuuva@sogsakk.fi

Jouni S. Laiti

saamenkäsityö, kovat materiaalit 040 487 6889 jouni.laiti@sogsakk.fi

Hilma Länsman

saamenkäsityö, pehmeät materiaalit 040 197 6213 hilma.lansman@sogsakk.fi

Outi Länsman

pohjoissaamen kieli ja kulttuuri, SAJOS 040 844 7399 outi.lansman@sogsakk.fi

Leena Magga

luonto- ja ympäristöala, porotalous, Toivoniemi 046 921 0613 leena.magga@sogsakk.fi

Katriina Nevakivi

liiketoiminta 050 4065 061 katriina.nevakivi@sogsakk.fi

Paavo Nevalainen

luonto- ja ympäristöala, Toivoniemi 0400 150 658 paavo.nevalainen@sogsakk.fi

Tiisu-Maria Näkkäläjärvi

sosiaali- ja terveysala 040 378 0304 tiisu-maria.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Anna Näkkäläjärvi-Länsman

saamelaismusiikki 050 409 3988 anna.nakkalajarvi-lansman@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

pohjoissaamen kielen ja kuttuurin opettaja 040 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Petri Puttonen

tietojenkäsittely 040 723 7179 petri.puttonen@sogsakk.fi

Veli-Pekka Puttonen

saamelaismusiikki 050 406 3072 veli-pekka.puttonen@sogsakk.fi

Arto Saijets

saamenkäsityö, kovat materiaalit 040 764 4694 arto.saijets@sogsakk.fi

Anniina Turunen

saamenkäsityö, pehmeät materiaalit 040 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

Samuel Valkeapää

korukivi- ja jalometalliala 040 487 6886 samuel.valkeapaa@sogsakk.fi

Arja Vanhatalo-Lustig

ravintola ja catering 040 723 7250 arja.vanhatalo-lustig@sogsakk.fi
Asuntolat, kiinteistöt ja keittiöt

Matti Harjuniemi

asuntolanvalvoja 040 707 3791 matti.harjuniemi@sogsakk.fi

Esa Huhtamella

keittiö, Ivalo 040 724 3786 esa.huhtamella@sogsakk.fi

Anu Isoaho

siivooja, Toivoniemi 040 764 4572 anu.isoaho@sogsakk.fi

Marja-Leena Järvenpää

siivooja, Ivalo 040 723 7108 marja-leena.jarvenpaa@sogsakk.fi

Minna Kauppinen

Asuntolaohjaaja 040 707 3792 minna.kauppinen@sogsakk.fi

Annikki Kopakkala

siivooja, Inari 040 764 4172 annikki.kopakkala@sogsakk.fi

Tarja Rautanen

keittiö, Inari 040 764 4375 tarja.rautanen@sogsakk.fi

Siivoojat / Inari

040 764 4172

Anne Tervaniemi

keittiö, Toivoniemi 040 764 4209 anne.tervaniemi@sogsakk.fi

Leena Tervaniemi

siivooja, Inari 040 764 4172 leena.tervaniemi@sogsakk.fi

Sirpa Uusitalo

keittiö, Inari 040 764 4375 sirpa.uusitalo@sogsakk.fi

Leila Valle

keittiö, Inari (virkavapaalla) 040 764 4375 leila.valle@sogsakk.fi

Virpi Valle-Perätalo

asuntolanohjaaja 0400 290 758 virpi.valle@sogsakk.fi

Jarmo Wetterstrand

asuntola, Inari 050 400 1734 jarmo.wetterstrand@sogsakk.fi
Hanketoiminta

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja / ovddidanhoavda 040 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi
Toimisto

Faksi ja puhelin, Hetta

(016) 521 033

Faksi/Inari

(016) 671 426

Ulla Isotalo

markkinointisuunnittelija 0400 395 674 ulla.isotalo@sogsakk.fi

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri 040 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri 040 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö 040 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Teija Rantatalo

toimistosihteeri 040 182 4129 teija.rantatalo@sogsakk.fi

Eila Syväjärvi

suunnittelija, Hetta 040 572 8398 eila.syvajarvi@sogsakk.fi

Toimisto/Inarin toimipaikka

040 723 7309 tai 040 723 7319
IT-tiimi

Simo Aikioniemi

IT-tukihenkilö 0400 208701 simo.aikioniemi@sogsakk.fi

Kari Peltonen

atk-suunnittelija 040 844 5423 kari.peltonen@sogsakk.fi
Teurastamo ja nahkamuokkaamo

Nilla Angeli

suunnittelija, Toivoniemi, Kaamanen 050 325 5756 nilla.angeli@sogsakk.fi

Outi Jääskö

luonto- ja ympäristöala, porotalous, Toivoniemi 0400 395 679 outi.jaasko@sogsakk.fi

Jari Kumpuniemi

työmestari, Toivoniemi, Kaamanen 040 487 6795 jari.kumpuniemi@sogsakk.fi
Kansainvälinen toiminta

Mika Aromäki

suunnittelija 040 726 0249 mika.aromaki@sogsakk.fi

Marina Falevitch

suunnittelija 0400 395 672 marina.falevitch@sogsakk.fi
Virtuaalikoulu

Tarja Huhtala

etäopetuksen tukihenkilö, virtuaalikoulu 050 327 2843 tarja.huhtala@sogsakk.fi

Johanna Laakso

etäopetuksen tukihenkilö, virtuaalikoulu 040 549 7429 johanna.laakso@sogsakk.fi

Unni Länsman

suunnittelija, Saamelainen lastetarhanopettajakoulutus 050 502 1357 unni.lansman@sogsakk.fi

Katriina Nevakivi

suunnittelija, virtuaalikoulu 050 406 5061 katriina.nevakivi@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

pohjoissaamen kielen ja kuttuurin opettaja 040 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi
Opintotoimisto

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri 040 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri 040 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Teija Rantatalo

toimistosihteeri 040 182 4129 teija.rantatalo@sogsakk.fi

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja, erityisopettaja 040 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi
koulutustarjonta-banneri.jpg Hakijalle

Sakk:sta valmistuu todellisia työelämän taitajia. Järjestämme koulutusta sekä nuorille että aikuisille. Yrityksille ja yhteisöille tarjoamme työelämälähtöistä koulutusta sekä kehittämispalveluita.

Lue lisää
opiskelijalle.jpg Opiskelijalle

Tervetuloa opiskelemaan Sakk:een! Opiskelijalle osioon on koottu tietoja, jotka auttavat sinua opintojen aikana arjen käytännöistä selviytymiseen ja onnistumiseen opinnoissasi.

Lue lisää
vaaka-hankkeet.jpg Hankkeet

Saamelaisalueen koulutuskeskuksen käynnissä olevat ja päättyneet hankkeet.

Lue lisää
palvelut.jpg Palvelut

Sakk tekee tiivistä yhteistyötä alueen yritysten ja muiden työelämän organisaatioiden kanssa. Kehitämme aktiivisesti palvelujamme tarjotaksemme ratkaisuja työelämän tarpeisiin. Tarjoamme laajan valikoiman lupa-, pätevyys-, kortti- ja muita koulutuksia yrityksille ja yhteisöille.

Lue lisää
tietoa-meista-vaaka.jpg Tietoa meistä

Saamelaisalueen koulutuskeskus (SAKK), pohjoissaameksi Sámi oahpahusguovddáš (SOG), on saamenkäsityöhön, poronhoitoon ja saamen kieliin erikoistunut toisen asteen oppilaitos, joka järjestää monialaista ammatillista koulutusta sekä nuorille että aikuisille.

Lue lisää
virtuaaalikoulu.jpg Virtuaalikoulu

Virtuaalikoulussa opinnot suoritetaan etäopintoina erilaisissa verkkoympäristöissä.

Lue lisää