Aakkosellinen hakemisto

Simo Aikioniemi

IT-tukihenkilö 0400 208701 simo.aikioniemi@sogsakk.fi

Nilla Angeli

suunnittelija, Toivoniemi, Kaamanen 050 325 5756 nilla.angeli@sogsakk.fi

Mika Aromäki

suunnittelija 040 726 0249 mika.aromaki@sogsakk.fi

Göran Blomster

jalometalli ja kivityöt, Inari 040 731 0587 goran.blomster@sogsakk.fi

Marina Falevitch

suunnittelija 0400 395 672 marina.falevitch@sogsakk.fi

Erkki Feodoroff

media, Sajos 040 487 6869 erkki.feodoroff@sogsakk.fi

Kaisa Feodoroff

suomen kieli 040 764 4632 kaisa.feodoroff@sogsakk.fi

Minna-Carita Haantie

matkailuala, virkavapaalla 040 487 8085 minna-carita.haantie@sogsakk.fi

Matti Harjuniemi

asuntolanvalvoja 040 707 3791 matti.harjuniemi@sogsakk.fi

Esa Huhtamella

keittiö, Ivalo 040 724 3786 esa.huhtamella@sogsakk.fi

Anu Isoaho

siivooja, Toivoniemi 040 764 4572 anu.isoaho@sogsakk.fi

Ulla Isotalo

markkinointisuunnittelija 0400 395 674 ulla.isotalo@sogsakk.fi

Pasi Jaakonaho

saamenkäsityö, Korukivi ja jalometalli 040 723 6894 pasi.jaakonaho@sogsakk.fi

Ismo Joentakanen

erä- ja luontoala, kalatalous, Toivoniemi 0400 131 521 ismo.joentakanen@sogsakk.fi

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri 040 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Jyrki Jumisko

ravintola ja catering 040 723 7260 jyrki.jumisko@sogsakk.fi

Vesa Juntunen

luonto- ja ympäristöala, Toivoniemi 0400 142 637 vesa.juntunen@sogsakk.fi

Marja-Leena Järvenpää

siivooja, Ivalo 040 723 7108 marja-leena.jarvenpaa@sogsakk.fi

Raisa Järvenpää

liiketalous 050 430 8170 raisa.jarvenpaa@sogsakk.fi

Outi Jääskö

luonto- ja ympäristöala, porotalous, Toivoniemi 0400 395 679 outi.jaasko@sogsakk.fi

Anne Kaisanlahti

sosiaali- ja terveysala 040 487 8891 anne.kaisanlahti@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri 040 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Heidi Kitti

pohjoissaamen kieli ja kulttuuri 040 487 6890 heidi.kitti@sogsakk.fi

Leena Kiviniemi

sosiaali- ja terveysala 040 723 7224 leena.kiviniemi@sogsakk.fi

Rauno Koivunen

etäopetuksen tukihenkilö, virtuaalikoulu 050 327 2843 rauno.koivunen@sogsakk.fi

Annikki Kopakkala

siivooja, Inari 040 764 4172 annikki.kopakkala@sogsakk.fi

Jari Kumpuniemi

työmestari, Toivoniemi, Kaamanen 040 487 6795 jari.kumpuniemi@sogsakk.fi

Jari Kumpuniemi

työmestari, Toivoniemi 040 487 6795

Johanna Laakso

vs. toiminnasta vastaava suunnittelija, virtuaalikoulu 040 549 7429 johanna.laakso@sogsakk.fi

Jouni S. Laiti

saamenkäsityö, kovat materiaalit 040 487 6889 jouni.laiti@sogsakk.fi

Tauno Ljetoff

koltansaamen kielen ja kuttuurin opettaja, projektityöntekijä Arktista pedagogiikkaa -hanke 050 433 4449 tauno.ljetoff@sogsakk.fi

Hilma Länsman

saamenkäsityö, pehmeät materiaalit 040 197 6213 hilma.lansman@sogsakk.fi

Outi Länsman

pohjoissaamen kieli ja kulttuuri, SAJOS 040 844 7399 outi.lansman@sogsakk.fi

Leena Magga

luonto- ja ympäristöala, porotalous, Toivoniemi 046 921 0613 leena.magga@sogsakk.fi

Iiris Mäenpää

inarinsaamen kieli ja kulttuuri, Sajos 040 487 6887 iiris.maenpaa@sogsakk.fi

Maritta Mäenpää

apulaisrehtori / veahkkerektor 040 568 3111 maritta.maenpaa@sogsakk.fi

Paavo Nevalainen

luonto- ja ympäristöala, Toivoniemi 0400 150 658 paavo.nevalainen@sogsakk.fi

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja / ovddidanhoavda 040 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Tiisu-Maria Näkkäläjärvi

sosiaali- ja terveysala 040 378 0304 tiisu-maria.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

pohjoissaamen kielen ja kuttuurin opettaja, projektityöntekjä Arktista pedagogiikkaa -hanke 040 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Kari Peltonen

atk-suunnittelija 040 844 5423 kari.peltonen@sogsakk.fi

Toni Portti

etäopetuksen tukihenkilö 050 431 8539 toni.portti@sogsakk.fi

Petri Puttonen

tietojenkäsittely 040 723 7179 petri.puttonen@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö 040 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Teija Rantatalo

toimistosihteeri 040 182 4129 teija.rantatalo@sogsakk.fi

Eeva-Liisa Rasmus-Moilanen

rehtori / rektor 050 571 9562 eeva-liisa.rasmus-moilanen@sogsakk.fi

Tarja Rautanen

keittiö, Inari 040 764 4375 tarja.rautanen@sogsakk.fi

Arto Saijets

saamenkäsityö, kovat materiaalit 040 764 4694 arto.saijets@sogsakk.fi

Siivoojat / Inari

040 764 4172

Kalle Sulkamo

projektityöntekijä, kouluttaja , Arktista pedagogiikkaa -hanke 040 733 3636 kalle.sulkamo@sogsakk.fi

Eila Syväjärvi

suunnittelija, Hetta 040 572 8398 eila.syvajarvi@sogsakk.fi

Anne Tervaniemi

keittiö, Toivoniemi 040 764 4209 anne.tervaniemi@sogsakk.fi

Leena Tervaniemi

siivooja, Inari 040 764 4172 leena.tervaniemi@sogsakk.fi

Toimisto/Inarin toimipaikka

040 723 7309 tai 040 723 7319

Anniina Turunen

saamenkäsityö, pehmeät materiaalit 040 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

Sirpa Uusitalo

keittiö, Inari 040 764 4375 sirpa.uusitalo@sogsakk.fi

Samuel Valkeapää

korukivi- ja jalometalliala 040 487 6886 samuel.valkeapaa@sogsakk.fi

Leila Valle

keittiö, Inari (virkavapaalla) 040 764 4375 leila.valle@sogsakk.fi

Virpi Valle-Perätalo

asuntolanohjaaja 0400 290 758 virpi.valle@sogsakk.fi

Arja Vanhatalo-Lustig

ravintola ja catering 040 723 7250 arja.vanhatalo-lustig@sogsakk.fi

Jarmo Wetterstrand

asuntola, Inari 040 707 3792 jarmo.wetterstrand@sogsakk.fi
koulutustarjonta-banneri.jpg Hakijalle

Sakk:sta valmistuu todellisia työelämän taitajia. Järjestämme koulutusta sekä nuorille että aikuisille. Yrityksille ja yhteisöille tarjoamme työelämälähtöistä koulutusta sekä kehittämispalveluita.

Lue lisää
opiskelijalle.jpg Opiskelijalle

Tervetuloa opiskelemaan Sakk:een! Opiskelijalle osioon on koottu tietoja, jotka auttavat sinua opintojen aikana arjen käytännöistä selviytymiseen ja onnistumiseen opinnoissasi.

Lue lisää
vaaka-hankkeet.jpg Hankkeet

Saamelaisalueen koulutuskeskuksen käynnissä olevat ja päättyneet hankkeet.

Lue lisää
palvelut.jpg Palvelut

Sakk tekee tiivistä yhteistyötä alueen yritysten ja muiden työelämän organisaatioiden kanssa. Kehitämme aktiivisesti palvelujamme tarjotaksemme ratkaisuja työelämän tarpeisiin. Tarjoamme laajan valikoiman lupa-, pätevyys-, kortti- ja muita koulutuksia yrityksille ja yhteisöille.

Lue lisää
tietoa-meista-vaaka.jpg Tietoa meistä

Saamelaisalueen koulutuskeskus (SAKK), pohjoissaameksi Sámi oahpahusguovddáš (SOG), on saamenkäsityöhön, poronhoitoon ja saamen kieliin erikoistunut toisen asteen oppilaitos, joka järjestää monialaista ammatillista koulutusta sekä nuorille että aikuisille.

Lue lisää
virtuaaalikoulu.jpg Virtuaalikoulu

Virtuaalikoulussa opinnot suoritetaan etäopintoina erilaisissa verkkoympäristöissä.

Lue lisää