Personkåäʹdd õhttvuõđteâđ
OuddseiʹddTeâtt meeʹstPersonkåäʹdd õhttvuõđteâđ
Hallinto

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja/ Director of Program Development +358 40 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö +358 40 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Eeva-Liisa Rasmus-Moilanen

rehtori/ Rector +358 50 571 9562 eeva-liisa.rasmus-moilanen@sogsakk.fi
Opettajat

Kaisa Feodoroff

suomen kieli/ Finnish Language +358 40 764 4632 kaisa.feodoroff@sogsakk.fi

Satu Gahmberg

Travel & Tourism +35850 591 7943 satu.gahmberg@sogsakk.fi

Jackie Hrabok-Leppäjärvi

Assistant Professor jackie.hrabok-leppajarvi@sogsakk.fi or jhrabok@alaska.edu

Pasi Jaakonaho

saamenkäsityöt, kovat materiaalit ja korukivi- ja jalometalliala/ Sámi Handicrafts, Gemstone & Precious Metal +358 40 723 6894 pasi.jaakonaho@sogsakk.fi

Ismo Joentakanen

Wilderness and Nature,and Fisheries, Toivoniemi +358400 131 521 ismo.joentakanen@sogsakk.fi

Jyrki Jumisko

ravintola- ja cateringala/ Restaurant & Catering +358 40 723 7260 jyrki.jumisko@sogsakk.fi

Vesa Juntunen

Nature & Environment, Toivoniemi +358400 142 637 vesa.juntunen@sogsakk.fi

Anne Kaisanlahti

Social Services and Health Care +35840 487 8891 anne.kaisanlahti@sogsakk.fi

Heidi Kitti

pohjoissaamen kieli ja kulttuuri/ Northern Sámi Language & Culture +358 40 487 6890 heidi.kitti@sogsakk.fi

Leena Kiviniemi

Social Services and Health Care +35840 723 7224 leena.kiviniemi@sogsakk.fi

Jouni S. Laiti

saamenkäsityöt, kova materiaalit/ Sámi Handicrafts, Hard Materials +358 40 487 6889 jouni.laiti@sogsakk.fi

Tauno Ljetoff

Skolt Sami Language & Culture, Sajos +35850 433 4449 tauno.ljetoff@sogsakk.fi

Outi Länsman

Northern Sámi Language & Culture, SAJOS +35840 844 7399 outi.lansman@sogsakk.fi

Leena Magga

Nature & Environment, Reindeer Husbandry, Toivoniemi +35846 921 0613 leena.magga@sogsakk.fi

Minna-Carita Moilanen

Travel & Tourism +35840 487 8085 minna-carita.moilanen@sogsakk.fi

Iiris Mäenpää

Inari Sámi Language & Culture, Sajos +35840 487 6887 iiris.maenpaa@sogsakk.fi

Paavo Nevalainen

Nature & Environment, Toivoniemi +358400 150 658 paavo.nevalainen@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

Northern Sámi Language & Culture +35840 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Petri Puttonen

tieto- ja viestintätekniikka/ Data Processing +358 40 723 7179 petri.puttonen@sogsakk.fi

Arto Saijets

saamenkäsityöt, kovat materiaalit/ Sámi Handicraft, Hard Materials +358 40 764 4694 arto.saijets@sogsakk.fi

Irina Saijets

Sámi Handicrafts, Soft Materials +35840 197 6213 irina.saijets@sogsakk.fi

Irina Salomaa

Travel & Tourism +35840 487 6886 irina.salomaa@sogsakk.fi

Birgitta Tuovinen

Social Services and Health Care +35850 5947 524 birgitta.tuovinen@sogsakk.fi

Anniina Turunen

Sámi Handicrafts, Soft Materials +35840 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

Arja Vanhatalo-Lustig

Restaurant & Catering +35840 723 7250 arja.vanhatalo-lustig@sogsakk.fi
Asuntolat, kiinteistöt ja keittiöt

Matti Harjuniemi

Dormitory Supervisor +35840 707 3791 matti.harjuniemi@sogsakk.fi

Anu Isoaho

Custodian, Toivoniemi +35840 764 4572 anu.isoaho@sogsakk.fi

Marja-Leena Järvenpää

Custodian, Inari +35840 723 7108 marja-leena.jarvenpaa@sogsakk.fi

Minna Kauppinen

Dormitory Supervisor +35840 707 3792 minna.kauppinen@sogsakk.fi

Annikki Kopakkala

Custodian, Inari +35850 477 4629 annikki.kopakkala@sogsakk.fi

Pia Kiprianoff

Custodian, Inari +35840 764 4172 pia.kiprianoff@sogsakk.fi

Anne Tervaniemi

Kitchen Hostess +35840 724 3786 anne.tervaniemi@sogsakk.fi

Leila Valle

Kitchen, Toivoniemi +35840 764 4209 leila.valle@sogsakk.fi

Virpi Valle-Perätalo

Dormitory Supervisor +358400 290 758 virpi.valle@sogsakk.fi

Jarmo Wetterstrand

Dormitory Supervisor +35850 400 1734 jarmo.wetterstrand@sogsakk.fi
Hanketoiminta

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja/ Director of Program Development +358 40 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi
Teurastamo ja nahkamuokkaamo

Nilla Angeli

Teurastamotyöntekijä +35850 325 5756 nilla.angeli@sogsakk.fi
Kansainvälinen toiminta
IT-tiimi

Simo Aikioniemi

IT-tukihenkilö +358400 208701 simo.aikioniemi@sogsakk.fi

Kari Peltonen

Atk-suunnittelija +35840 844 5423 kari.peltonen@sogsakk.fi
Virtuaalikoulu

Virtual Education Support

Available Monday to Friday 8AM -16PM +358295 333 555 tukipalvelu@sogsakk.fi

Tarja Huhtala

Project Staff, Arktista pedagogiikkaa II -hanke +35850 327 2843 tarja.huhtala@sogsakk.fi

Rauno Koivunen

Distance Education Support, Virtual Education +358 46 920 9578 rauno.koivunen@sogsakk.fi

Johanna Laakso

Distance Education Support, Virtual Education +35840 549 7429 johanna.laakso@sogsakk.fi

Unni Länsman

Project Manager, Arktista pedagogiikkaa II-hanke +35850 502 1357 unni.lansman@sogsakk.fi

Tiisu-Maria Näkkäläjärvi

Planner, Virtual Education +35840 378 0304 tiisu-maria.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

Northern Sámi Language & Culture +35840 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi
koulutustarjonta-banneri.jpg Hakijalle

Sakk:sta valmistuu todellisia työelämän taitajia. Järjestämme koulutusta sekä nuorille että aikuisille. Yrityksille ja yhteisöille tarjoamme työelämälähtöistä koulutusta sekä kehittämispalveluita.

Looǥǥ laazz
opiskelijalle.jpg Opiskelijalle

Tervetuloa opiskelemaan Sakk:een! Opiskelijalle osioon on koottu tietoja, jotka auttavat sinua opintojen aikana arjen käytännöistä selviytymiseen ja onnistumiseen opinnoissasi.

Looǥǥ laazz
vaaka-hankkeet.jpg Hankkeet

Saamelaisalueen koulutuskeskuksen käynnissä olevat ja päättyneet hankkeet.

Looǥǥ laazz
palvelut.jpg Palvelut

Sakk tekee tiivistä yhteistyötä alueen yritysten ja muiden työelämän organisaatioiden kanssa. Kehitämme aktiivisesti palvelujamme tarjotaksemme ratkaisuja työelämän tarpeisiin. Tarjoamme laajan valikoiman lupa-, pätevyys-, kortti- ja muita koulutuksia yrityksille ja yhteisöille.

Looǥǥ laazz
tietoa-meista-vaaka.jpg Tietoa meistä

Saamelaisalueen koulutuskeskus (SAKK), pohjoissaameksi Sámi oahpahusguovddáš (SOG), on saamenkäsityöhön, poronhoitoon ja saamen kieliin erikoistunut toisen asteen oppilaitos, joka järjestää monialaista ammatillista koulutusta sekä nuorille että aikuisille.

Looǥǥ laazz
paakuva-virtuaalikoulu.jpg Virtuaalikoulu

Virtuaalikoulussa opinnot suoritetaan etäopintoina erilaisissa verkkoympäristöissä.

Looǥǥ laazz