Valikko
Personkåäʹdd õhttvuõđteâđ
OuddseiʹddTeâtt meeʹstPersonkåäʹdd õhttvuõđteâđ
Hallinto
Opettajat

Erkki Feodoroff

lehtori, media-ala +358 40 487 6869 erkki.feodoroff@sogsakk.fi

Kaisa Feodoroff

lehtori, suomen kieli +358 40 764 4632 kaisa.feodoroff@sogsakk.fi

Göran Blomster

tuntiopettaja, korukivi-ja jalometalliala +358 50 468 5302 goran.blomster@sogsakk.fi

Jackie Hrabok-Leppäjärvi

tuntiopettaja-suunnittelija jackie.hrabok-leppajarvi@sogsakk.fi jhrabok@alaska.edu

Pasi Jaakonaho

lehtori, saamenkäsityöt, kovat materiaalit ja korukivi- ja jalometalliala +358 40 723 6894 pasi.jaakonaho@sogsakk.fi

Ismo Joentakanen

lehtori, luonto- ja kalatalousala +358 400 131 521 ismo.joentakanen@sogsakk.fi

Jyrki Jumisko

lehtori, ravintola- ja cateringala +358 40 723 7260 jyrki.jumisko@sogsakk.fi

Vesa Juntunen

lehtori, luontoala +358 400 142 637 vesa.juntunen@sogsakk.fi

Raisa Järvenpää

lehtori, liiketoiminnan ammattiaineet +358 50 430 8170 raisa.jarvenpaa@sogsakk.fi

Anne Kaisanlahti

tuntiopettaja, sosiaali- ja terveysalan ammattiaineet +358 40 487 8891 anne.kaisanlahti@sogsakk.fi

Heidi Kitti

tuntiopettaja, pohjoissaamen kieli- ja kulttuuri +358 40 487 6890 heidi.kitti@sogsakk.fi

Leena Kiviniemi

lehtori, sosiaali- ja terveysala +358 40 723 7224 leena.kiviniemi@sogsakk.fi

Jouni S. Laiti

saamenkäsityöt, kovat materiaalit +358 40 487 6889 jouni.laiti@sogsakk.fi

Tauno Ljetoff

tuntiopettaja, porotalouden ammattiaineet +35850 433 4449 tauno.ljetoff@sogsakk.fi

Outi Länsman

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri +358 40 844 7399 outi.lansman@sogsakk.fi

Leena Magga

tuntiopettaja, porotalouden ammattiaineet +358 46 921 0613 leena.magga@sogsakk.fi

Minna-Carita Moilanen

lehtori, matkailuala +358 40 487 8085 minna-carita.moilanen@sogsakk.fi

Iiris Mäenpää

lehtori, saamen kieli ja kulttuuri +358 40 487 6887 iiris.maenpaa@sogsakk.fi

Paavo Nevalainen

lehtori, tekniset aineet +358 400 150 658 paavo.nevalainen@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri (virtuaaliopetus) +358 40 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Piia Södergård

tuntiopettaja, matkailuala +358 40 568 3111 piia.sodergard@sogsakk.fi

Petri Puttonen

lehtori, tieto- ja viestintätekniikka +358 40 723 7179 petri.puttonen@sogsakk.fi

Irina Saijets

tuntiopettaja, saamen käsityöt, pehmeät materiaalit +358 40 197 6213 irina.saijets@sogsakk.fi

Irina Salomaa

tuntiopettaja, matkailuala +358 40 487 6886 irina.salomaa@sogsakk.fi

Jaana Seipiharju

lehtori, liiketoiminnan ammattiaineet +358 40 723 1068 jaana.seipiharju@sogsakk.fi

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja ja erityisopettaja +35840 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi

Tiina Sanila-Aikio

tuntiopettaja, koltansaamen kieli- ja kulttuuri +358 50 576 2182 tiina.sanila-aikio@sogsakk.fi

Birgitta Tuovinen

tuntiopettaja, sosiaali- ja terveysalan ammattiaineet +358 50 5947 524 birgitta.tuovinen@sogsakk.fi

Anniina Turunen

lehtori, saamen käsityöt, pehmeät materiaalit +358 40 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

Arja Vanhatalo-Lustig

lehtori, ravintola- ja cateringala +358 40 723 7250 arja.vanhatalo-lustig@sogsakk.fi
Asuntolat, kiinteistöt ja keittiöt
Hanketoiminta

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja +358 40 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi
Teurastamo ja nahkamuokkaamo

Nilla Angeli

teurastamotyöntekijä +358 50 325 5756 nilla.angeli@sogsakk.fi
Toimisto

Faksi, Hetta

+358 16521 033

Faksi, Inari

+358 16671 426

Hannele Sieppi

henkilöstöasiantuntija +358 40 182 4129 hannele.sieppi@sogsakk.fi

Ulla Isotalo

julkaisu- ja markkinointisuunnittelija +358 400 395 674 ulla.isotalo@sogsakk.fi

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri +358 40 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Sirkka-Liisa Jomppanen

toimistosihteeri +358 50 309 3705 sirkka-liisa.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri +358 40 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö +358 40 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Eila Syväjärvi

suunnittelija, Hetta +358 40 572 8398 eila.syvajarvi@sogsakk.fi
Kansainvälinen toiminta

Jackie Hrabok-Leppäjärvi

tuntiopettaja-suunnittelija jackie.hrabok-leppajarvi@sogsakk.fi jhrabok@alaska.edu
IT-tiimi

Simo Aikioniemi

IT-asiantuntija +358 29 5505957 simo.aikioniemi@sogsakk.fi

Kari Peltonen

atk-suunnittelija +358 40 844 5423 kari.peltonen@sogsakk.fi
Virtuaalikoulu

Rauno Koivunen

etäopetuksen tukihenkilö +358 46 920 9578 rauno.koivunen@sogsakk.fi

Johanna Laakso

opetusteknologia-asiantuntija +358 40 549 7429 johanna.laakso@sogsakk.fi

Unni Länsman

projektipäällikkö, Arktista pedagogiikkaa II-hanke +358 50 502 1357 unni.lansman@sogsakk.fi

Tiisu-Maria Näkkäläjärvi

suunnittelija, Virtuaalikoulu +358 40 378 0304 tiisu-maria.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri (virtuaaliopetus) +358 40 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Birit Pieski

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri (virtuaaliopetus) +358 50 470 6417 birit.pieski@sogsakk.fi
Opintotoimisto

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri +358 40 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri +358 40 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja ja erityisopettaja +358 40 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi
koulutustarjonta-banneri.jpg Hakijalle

Sakk:sta valmistuu todellisia työelämän taitajia. Järjestämme koulutusta sekä nuorille että aikuisille. Yrityksille ja yhteisöille tarjoamme työelämälähtöistä koulutusta sekä kehittämispalveluita.

Looǥǥ laazz
opiskelijalle.jpg Opiskelijalle

Tervetuloa opiskelemaan Sakk:een! Opiskelijalle osioon on koottu tietoja, jotka auttavat sinua opintojen aikana arjen käytännöistä selviytymiseen ja onnistumiseen opinnoissasi.

Looǥǥ laazz
vaaka-hankkeet.jpg Hankkeet

Saamelaisalueen koulutuskeskuksen käynnissä olevat ja päättyneet hankkeet.

Looǥǥ laazz
palvelut.jpg Palvelut

Sakk tekee tiivistä yhteistyötä alueen yritysten ja muiden työelämän organisaatioiden kanssa. Kehitämme aktiivisesti palvelujamme tarjotaksemme ratkaisuja työelämän tarpeisiin. Tarjoamme laajan valikoiman lupa-, pätevyys-, kortti- ja muita koulutuksia yrityksille ja yhteisöille.

Looǥǥ laazz
tietoa-meista-vaaka.jpg Tietoa meistä

Saamelaisalueen koulutuskeskus (SAKK), pohjoissaameksi Sámi oahpahusguovddáš (SOG), on saamenkäsityöhön, poronhoitoon ja saamen kieliin erikoistunut toisen asteen oppilaitos, joka järjestää monialaista ammatillista koulutusta sekä nuorille että aikuisille.

Looǥǥ laazz
paakuva-virtuaalikoulu.jpg Virtuaalikoulu

Virtuaalikoulun opinnot ja muut palvelut toteutetaan etänä erilaisissa verkkoympäristöissä.

Looǥǥ laazz