Aakkosellinen hakemisto

Nilla Angeli

teurastamotyöntekijä +358 50 325 5756 nilla.angeli@sogsakk.fi

Erkki Feodoroff

lehtori, media-ala +358 40 487 6869 erkki.feodoroff@sogsakk.fi

Kaisa Feodoroff

lehtori, suomen kieli +358 40 764 4632 kaisa.feodoroff@sogsakk.fi

Matti Harjuniemi

asuntolaohjaaja +358 40 707 3791 matti.harjuniemi@sogsakk.fi

Henna Tervaniemi

lehtori vs. inarinsaame +358 50 443 59 64 henna.tervaniemi@sogsakk.fi

Pasi Jaakonaho

lehtori, saamenkäsityöt, kovat materiaalit ja korukivi- ja jalometalliala +358 40 723 6894 pasi.jaakonaho@sogsakk.fi

Ismo Joentakanen

lehtori, luonto- ja ympäristöala +358 400 131 521 ismo.joentakanen@sogsakk.fi

Sirkka-Liisa Jomppanen

toimistosihteeri +358 50 309 3705 sirkka-liisa.jomppanen@sogsakk.fi

Jukka Vuorela-Morottaja

tuntiopettaja, media-ala +358 40 723 6844 jukka.vuorela-morottaja@sogsakk.fi

Jyrki Jumisko

lehtori, ravintola- ja catering-ala +358 40 723 7260 jyrki.jumisko@sogsakk.fi

Vesa Juntunen

lehtori, luonto- ja ympäristöala +358 400 142 637 vesa.juntunen@sogsakk.fi

Raisa Järvenpää

lehtori, liiketoiminnan ala +358 50 430 8170 raisa.jarvenpaa@sogsakk.fi

Anne Kaisanlahti

lehtori, sosiaali- ja terveysala +358 40 487 8891 anne.kaisanlahti@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri +358 40 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Johanna Laakso

opetusteknologia-asiantuntija +358 40 549 7429 johanna.laakso@sogsakk.fi

Jouni S. Laiti

lehtori, saamenkäsityöt, kovat materiaalit +358 40 487 6889 jouni.laiti@sogsakk.fi

Outi Länsman

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri +358 40 844 7399 outi.lansman@sogsakk.fi

Leena Magga

tuntiopettaja, porotalouden ammattiaineet +358 46 921 0613 leena.magga@sogsakk.fi

Minna-Carita Moilanen

lehtori, matkailuala +358 40 487 8085 minna-carita.moilanen@sogsakk.fi

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja +358 40 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri (etäopetus) +358 40 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Petri Puttonen

lehtori, tieto- ja viestintätekniikka +358 40 723 7179 petri.puttonen@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö +358 40 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Arto Saijets

tuntiopettaja, saamenkäsityöt, kovat materiaalit +358 40 764 4694 arto.saijets@sogsakk.fi

Irina Saijets

tuntiopettaja, saamen käsityöt, pehmeät materiaalit +358 40 197 6213 irina.saijets@sogsakk.fi

Irina Salomaa

tuntiopettaja, matkailuala, luonto- ja ympäristöala +358 40 487 6886 irina.salomaa@sogsakk.fi

Jaana Seipiharju

lehtori, liiketoiminnan ala +358 40 723 1068 jaana.seipiharju@sogsakk.fi

Eila Syväjärvi

suunnittelija, Hetta +358 40 572 8398 eila.syvajarvi@sogsakk.fi

Anne Tervaniemi

emäntä, keittiö +358 40 724 3786 anne.tervaniemi@sogsakk.fi

Toimisto, Inari

+358 40 723 7309

Anniina Turunen

lehtori, saamen käsityöt, pehmeät materiaalit +358 40 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

Virpi Valle-Perätalo

tilapalveluvastaava +358 400 290 758 virpi.valle@sogsakk.fi
koulutustarjonta-banneri.jpg Hakijalle

Sakk:sta valmistuu todellisia työelämän taitajia. Järjestämme koulutusta sekä nuorille että aikuisille. Yrityksille ja yhteisöille tarjoamme työelämälähtöistä koulutusta sekä kehittämispalveluita.

Loga lasi
opiskelijalle.jpg Opiskelijalle

Tervetuloa opiskelemaan Sakk:een! Opiskelijalle osioon on koottu tietoja, jotka auttavat sinua opintojen aikana arjen käytännöistä selviytymiseen ja onnistumiseen opinnoissasi.

Loga lasi
Artesaani_vaaka.jpg Hankkeet

Saamelaisalueen koulutuskeskuksen käynnissä olevat ja päättyneet hankkeet.

Loga lasi
palvelut.jpg Palvelut

Sakk tekee tiivistä yhteistyötä alueen yritysten ja muiden työelämän organisaatioiden kanssa. Kehitämme aktiivisesti palvelujamme tarjotaksemme ratkaisuja työelämän tarpeisiin. Tarjoamme laajan valikoiman lupa-, pätevyys-, kortti- ja muita koulutuksia yrityksille ja yhteisöille.

Loga lasi
tietoa-meista-vaaka.jpg Tietoa meistä

Saamelaisalueen koulutuskeskus (SAKK), pohjoissaameksi Sámi oahpahusguovddáš (SOG), on saamenkäsityöhön, poronhoitoon ja saamen kieliin erikoistunut toisen asteen oppilaitos, joka järjestää monialaista ammatillista koulutusta sekä nuorille että aikuisille.

Loga lasi
paakuva-virtuaalikoulu.jpg Virtuaalikoulu

Virtuaalikoulun opinnot ja muut palvelut toteutetaan etänä erilaisissa verkkoympäristöissä.

Loga lasi
Avoimet_ovet.jpg Ajankohtaista

Saamelaisalueen koulutuskeskuksen ajankohtaisia uutisia ja tapahtumia

Loga lasi