Ajankohtaista

  • Julkaistu 26.3.2026 SAKK mukana SM-hiihdoissa – opiskelijaravintola tarjoilee lounasta koko kisaväelle Opiskelijaravintola Heerskuh muuttuu SM-hiihtojen viikonloppuna kisojen viralliseksi lounasravintolaksi. Tervetuloa hiihtäjille, talkoolaisille, kyläläisille ja kannustajille nauttimaan lounasta kisapäivinä 10.-12.4. klo 11.30 alkaen. Lounastarjoilu kestää jokaisena päivänä klo 16 saakka. Lounaan hinta on 13€ ja lounas sisältää kahvin/teen ja jälkiruuan.  
  • Julkaistu 26.3.2026 Porojen elävänä kuljetuksen koulutus ja tentti 10.4. Eläinkuljetusasetuksen mukainen koulutus ja tentti porojen elävänä kuljettamiseen järjestetään 10.4. klo 9-15. Ilmoittautuminen on nyt auki!
  • Julkaistu 20.3.2026 Asuntolaohjauksen päivät kokoavat asuntolanhoitajat Inariin kesäkuussa Saamelaisalueen koulutuskeskus kutsuu asuntolaohjaajat Inariin 11.–12.6.2026. altakunnalliset asuntolaohjauksen päivät ovat tärkeä vuosittainen mahdollisuus kohdata kollegoita, vahvistaa omaa osaamista ja rakentaa yhteistyötä. Saamelaisalueen koulutuskeskus järjestää päivät tänä vuonna yhdessä Opetushallituksen ja SAKU ry:n kanssa.
  • Julkaistu 17.3.2026 Oppimisympäristönä Inarijärvi – kestävästi ja luonnon ehdoilla Miten kestävä kehitys näkyy arjessa ammatillisessa koulutuksessa? Entä millainen merkitys ympäröivällä luonnolla voi olla oppimiselle? SAKK:n Pohjoisen Polut -blogin uudessa blogikirjoituksessa projektipäällikkö Tiina Jäppinen avaa, miten Inarijärvi ja sitä ympäröivä luonto toimivat oppimisympäristönä Saamelaisalueen koulutuskeskuksessa. Samalla kerrotaan, miten kulttuurinen kestävyys on osa oppilaitoksemme arvoja ja toimintaa.
  • Julkaistu 16.3.2026 Saamen kielikahvila Saamelaisalueen koulutuskeskuksessa Lassinkodassa torstaina 19.3.klo 14-16 Saamen kielikahvila -Säämi kielâkähviviäsu- Sääʹm ǩiõllkååʹffpäiʹǩǩ - Sámi giellakafea järjestetään yhteistyössä Inarin kunnan kanssa.
  • Julkaistu 27.2.2026 Hae työvoimakoulutukseen - uusi suunta työelämään Saamelaisalueen koulutuskeskus (SAKK) tarjoaa mahdollisuuden kouluttautua uuteen ammattiin työvoimakoulutuksena. Haku on nyt avoinna neljään perustutkintoon, jotka käynnistyvät syksyllä.
  • Julkaistu 27.2.2026 SAKK:n duodji-osaamista esillä Oulun taidemuseon Eanangiella-näyttelyssä Hiihtolomavinkki: käy katsomassa Eanangiella-näyttely Oulun taidemuseossa!
  • Julkaistu 9.2.2026 Kaksi vuosikymmentä työtä saamenkäsitöiden ja -kielten hyväksi: Eila Syväjärvi eläkkeelle Kun Saamelaisalueen koulutuskeskuksen koulutussuunnittelija Eila Syväjärvi katsoo taaksepäin yli kahden vuosikymmenen mittaista työuraansa, mieleen nousevat ennen kaikkea ihmiset – opettajat, opiskelijat, kylien aktiiviset toimijat ja työkaverit. Viimeisenä työpäivänään ennen siirtymistään lomien kautta leppoisten eläkepäivien viettoon, muistelee Syväjärvi, miten aika ajoin hieman yksinäinenkin puurtaminen on sujunut Enontekiön Hetassa parin vuosikymmenen ajan. Työyhteisö on sijainnut monen sadan kilometrin päässä Inarissa, mutta siitä huolimatta työkavereiden kanssa on pidetty yhtä päivittäin, kertoo Syväjärvi.
  • Julkaistu 4.2.2026 Erä- ja luontoharrastuksista tie luonto-opasopintoihin Kun sodankyläläinen Oskari Lintula ei vielä yläasteella tiennyt, mitä haluaisi tehdä isona, luonto vei lopulta mennessään. Nyt hän opiskelee luonto- ja ympäristöalan perustutkintoa luonto-ohjaajaksi Saamelaisalueen koulutuskeskus Inarissa, ja opinnot tarjoavat hänelle mahdollisuuden oppia tekemällä sekä kokea arktisen luonnon tarjoamia elämyksiä – myös luokkahuoneen ulkopuolella.
  • Julkaistu 27.1.2026 Ehdota lyhytkoulutuksia Saamelaisalueen koulutuskeskuksen lyhytkoulutussuunnitelmaan! Lyhytkoulutukset ovat pääasiassa duodjikoulutuksia, mutta myös esim. kielikoulutuksia järjestetään.